Menu Zamknij

Metalizowanie próżniowe

Metalizacja próżniowa - metalizowanie metodą próżniową

Zalety metalizacji próżniowej

Jedną z najważniejszych obecnie metod metalizowania jest naparowywanie metali w warunkach wysokiej próżni – naparowywanie próżniowe, metalizacja metodą próżniową. Głównym celem metalizacji tworzyw sztucznych jest nadawanie powierzchni tworzywa sztucznego wyglądu wypolerowanego lub zmatowionego metalu. Wykonywana przez naszą firmę metalizacja próżniowa – metalizowanie próżniowe pozwala na uzyskanie opisanych efektów w bardzo wysokiej jakości wykonania. Zwykle sprowadza się to do uzyskania wyglądu złota lub srebra. Można też otrzymywać metaliczne odcienie dowolnej barwy.

Pierwsza wielkoseryjna produkcja metalizowanych próżniowo przedmiotów została uruchomiona w USA ok. 1938 r. Obejmowała ona wyposażenie do samochodów i lodówek. W Europie metodę naparowywania zastosowano po raz pierwszy ok. 1950 r. Obecnie metoda ta ma trwałą pozycję na rynku.

Tworzywa pokryte powłokami metalowymi uzyskanymi przez naparowywanie w wysokiej próżni znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach nie tylko z powodu korzyści technologicznych, ale również dlatego, że stosując tę metodę metalizacji można pokrywać dowolnie ukształtowane przedmioty cienkimi powłokami w sposób wyjątkowo ekonomiczny. Łatwo więc zrozumieć fakt, że metalizowanie przedmiotów produkowanych wielkoseryjnie znajduje coraz większe zainteresowanie i jest ono wykorzystywane w przemyśle samochodowym i elektrotechnicznym, przy produkcji sprzętu gospodarstwa domowego i zabawek, jak również przy wytwarzaniu galanterii zdobniczej, opakowań kosmetycznych i akcesorii meblowych.